Salesforce Dynamic Related List w praktyce

Salesforce Dynamic Related List to kolejna po Dynamic ActionDynamic Form funkcja pozwalająca w łatwy sposób spersonalizować stronę rekordu dowolnego obiektu. Za jej pomocą możemy wyświetlać dowolną liczbę pojedynczych powiązanych list spełniających określone przez nas kryteria rekordów. I to właśnie łatwe filtrowanie danych stanowi kluczowy wyróżnik tego rozwiązania. Możemy za jego pomocą wyświetlić np. listę utworzonych w ciągu ostatnich 3 dni okazji biznesowych, które nie zostały jeszcze zamknięte lub listę powiązanych z danym kontem kontaktów, które nie mają przypisanego opiekuna. Wszystko to w łatwy i wygodny sposób, z poziomu Lightning App Buildera. 

Do dodania nowej listy służy komponent “Dynamic Related List – Single”, który pozwala na konfigurację:

  • rekordu nadrzędnego, z którym powiązane będą wyświetlane rekordy,
  • obiektu z którego rekordy znajdą się na liście,
  • nazwy wyświetlanej listy,
  • sposobu prezentacji rekordów (lista lub kafelki),
  • liczby wyświetlanych rekordów (maksymalnie 30),
  • wyświetlanych akcji (np. utwórz nowy rekord danego obiektu),
  • wyświetlanych kolumn (maksymalnie 10),
  • pola po którym sortowane będą rekordy,
  • sposobu sortowania rekordów,
  • filtrów dla wyświetlanych rekordów.

Jak nie trudno sobie wyobrazić, tak bardzo konfigurowalna related lista daje duże możliwości i pozwala znacząco ułatwić użytkownikowi końcowemu pracę poprzez prezentację danych, które są mu w danej chwili najbardziej potrzebne. Należy jednak dodać, że funkcja ta ma pewne ograniczenia, wynikające zapewne z faktu, że mamy do czynienia z jej pierwszą iteracją (która pojawiła się wraz z wdrożeniem Summer 22). Nowa lista może wyświetlić maksymalnie 30 rekordów, co w połączeniu z brakiem przycisku “zobacz wszystkie elementy” powoduje, że rozwiązanie to będzie szczególnie użyteczne przy prezentowaniu niewielkich zbiorów danych. Pomogą nam w tym filtry, jednak i tutaj musimy zwrócić uwagę na istotne ograniczenie. W tej wersji Dynamic Related List nie  możemy definiować logiki filtrów, tak więc jeśli dodamy więcej niż jeden filtr, na naszej liście zobaczymy tylko te rekordy, które spełnią warunki wszystkich zdefiniowanych przez nas filtrów. 

Mimo opisanych w ostatnim akapicie ograniczeń uważam, że Dynamic Related List to rozwiązanie warte uwagi już na tym etapie i w wielu sytuacjach sprawdzi się doskonale. Zachęcam więc do obejrzenia krótkiego wideo, na którym prezentuję jak rozwiązanie to wygląda w praktyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Poznaj Salesforce Analytics Home

Next Article

Dreamforce 2022 już za chwilę!

Related Posts