Zapanuj nad danymi z Dynamic forms

Gromadzenie przez system Salesforce ogromnej liczby danych stanowić może wyzwanie związane z ich prezentacją na poziomie poszczególnych rekordów. Istnieje bowiem ryzyko, że nadmiar informacji przytłoczy użytkownika i może spowolnić jego pracę, gdyż będzie on potrzebował więcej czasu na dotarcie do tego, czego szuka.

Tu z pomocą niewątpliwie przychodzą  Dynamic forms, które były jedną z najbardziej wyczekiwanych funkcjonalności Salesforce’a. Stanowią one następny krok w procesie ewolucji stron rekordów w Lightningu. Głównym zamierzeniem było stworzenie intuicyjnych, zorientowanych na użytkownika stron, wyświetlających tylko te pola i sekcje, których rzeczywiście użytkownik potrzebuje, we właściwym dla niego miejscu i czasie. Za ich stosowaniem przemawia szereg korzyści: upraszczają rozwiązanie, redukują czas i koszty jego administrowania utrzymywania. Dynamic forms umożliwiają łatwą customizację stron, która dotąd wymagała kodowania. Dzięki nim istnieje możliwość migracji pól i sekcji z page layoutu jako pojedynczych komponentów do Lightning App Buildera. Otwiera to możliwość ich edycji w ten sam sposób jak edytowanie dotychczasowych komponentów. App Builder pozwala nam pokazywać i ukrywać wybrane sekcje i pola, w oparciu o wybrane kryteria, co jest niemożliwe z poziomu edycji page layoutu. Nie bez znaczenia jest tu też korzyść w postaci ograniczania liczby koniecznych page layoutów,dzięki “visibility rules”, a także możliwość zastosowania modelu “single assignment”, dzięki czemu ogranicza się wysiłek administratora.

Na ten moment funkcjonalność dostępna jest tylko dla obiektów customowych, ale przypuszczam, że finalnie zostanie ona rozszerzona także na obiekty standardowe. Aby zapewnić jeszcze większą elastyczność wyświetlanych stron warto zastosować je razem z Dynamic actions.

Przykład ich zastosowania prezentuję w poniższym filmiku, do obejrzenia którego serdecznie zachęcam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Lepsza komunikacja dzięki integracji ze Slack

Next Article

Oszczędzaj czas i kliknięcia z Salesforce Macros

Related Posts